Предложените цели и мерки са по отношение на:
- Забрана за пускането на пазара на някои видове пластмасови опаковки за еднократна употреба, като опаковки за пресни плодове и зеленчуци, еднократни опаковките за храни и напитки, които се консумират на място и/или са единичните порции (кутии, тарелки, опаковки от пластмаса с подправки, сосове, сметана, захар), мини опаковки за тоалетни принадлежности в места за настаняване, както и много тънките пластмасови торбички за пазаруване (под 15 микрона, освен когато не се налага по "хигиенни причини" да бъдат използвани). Опаковките ще бъдат забранени от 1 януари 2030г.
- Мерки в Регламента се отнасят и по посока на намаленото потребление на пластмасови опаковки - респективно и намаляване на образуваното количество отпадък след тяхната употреба. Насърчава се повторната употреба и повторното пълнене.
- Съгласно новите правила всички опаковки (с изключение на тези от лека дървесина, корк, текстил, каучук, керамика, порцелан и восък) трябва да могат да се рециклират. Залагат се и цели за влагане на рециклат в производството на нови опаковки, както и изисквания за дизайн за рециклиране, което ще бъде условие за пускане на пазара на съответната опаковка.
- В срок до 2029 г. трябва да се въведат депозитни системи за постигане на целите за разделно събиране на 90% от пластмасовите бутилки за еднократна употреба и металните кенове.
- Заложени са текстове в Регламента, които включват забрана за употребата на т.нар. „вечни химикали“ (PFASs)-флуоротеломери в опаковки, предназначени за контакт с храни.
Окончателният текст на Регламента предстои да бъде оповестен. Съветът трябва официално да одобри текста преди да влезе в сила.
Повече четете на сайта на Европейски парламент.